Myslím, že väčšina z nás už vie, že správna starostlivosť o vlasy začína na vlasovej pokožke. Šampón a kondicionér nestačia na získanie krásnych, upravených a zdravých vlasov. Dnes vám poviem pár slov o ošetrovaní pokožky hlavy, ktoré môžete vyskúšať aj doma. Ošetrenie pokožky hlavy pomocou bylinných výťažkov je schopné výrazne posilniť vlasové folikuly. Dnes vám poviem niečo o tých najlepších ošetreniach pokožky vlasov a tiež ako si vytvoriť svoj vlastný domáci elixír na posilnenie vlasov.
Čo to vlastne ošetrenie pokožky hlavy je?
Najprv trošku teórie. Jednoducho povedané, ošetrenie vlasovej pokožky je nanášanie vlasovej vody a vlasového roztoku/kondicionéru na pokožku hlavy.
Prípravok je veľmi tekutý a mal by sa aplikovať pomocou injekčnej striekačky, pipety alebo fľaštičky s rozprašovačom. Samozrejme, voda na pokožku hlavy má omnoho viac charakteristických vlastností ako len to, že je tekutá. Produkty na ošetrovanie majú jedinečné zloženie. Väčšina týchto produktov sú zmesi bylín a rastlinných extraktov, niekedy v kombinácii s prírodnými olejmi.
Prostriedky používané na ošetrenie hlavy musia byť nanesené priamo na pokožku a potom musia byť opatrne vmasírované. Táto terapia kombinuje každodennú starostlivosť o vlasovú pokožku/vlasy s jemnou masážou, ktorá vedie k zlepšeniu prekrvenia a výživenia pokožky. Okrem toho, živiny účinnejšie prenikajú do pokožky, mazové žľazy začínajú lepšie fungovať, rast vlasov je stimulovaný a vypadávanie vlasov spomalené. Každý druh byliny v produkte prináša iný účinok, avšak hlavným cieľom ošetrenia je posilniť folikuly a dodať pokožke chýbajúce živiny.
Výhody ošetrenia pokožky hlavy
- Vyživená pokožka hlavy
- Regulácia sekrécie kožného mazu
- Zvýšený rast vlasov
- Znížené vypadávanie vlasov
- Zásobovanie vlasovej matrice kyslíkom
- Zosilnené účinky iných produktov starostlivosti o vlasy
- Hydratovaná pokožka hlavy
- Redukcia/eliminácia lupín
- Zväčšenie objemu vlasov
Aké ošetrenie pokožky hlavy by pre mňa bolo najvhodnejšie?
Dobrý produkt na ošetrenie vlasovej pokožky je ten, ktorý neobsahuje žiadne syntetické látky. Majte na pamäti, že produkt síce aplikujete na celú dĺžku vlasov (teda aj na neživú časť vlasov) ale tiež aj na vlasovú pokožku, preto je jasné, že takýto prípravok musí byť bezpečný a nedráždivý.
Pred kúpou prípravku na pokožku hlavy si vždy skontrolujte jeho zloženie (INCI – medzinárodná nomenklatúra kozmetických prísad). Vyhnite sa predovšetkým alkoholom, ktoré pôsobia dehydratačne (výrobok by alkohol vôbec nemal obsahovať!) a zaťažujúcim silikónom a parabénom. Čím viac prírodných zložiek a menší zoznam látok, tým lepší produkt. Dôverujte mi.
Asi by som vám tiež mala povedať, že existujú aj dobré alkoholy, ktoré vytvárajú akýsi vchod pre všetky ostatné živiny. Navyše, dobré alkoholy tiež zahrievajú pokožku hlavy a stimulujú prietok krvi. To je práve spôsob, akým produkt dokáže rýchlejšie preniknúť do hlbších vrstiev kože. Tu je zoznam alkoholov, ktorých sa nemusíte báť: acetylalkohol, behenyl alcohol, propylénglykol, lanolín alkohol, lauryl alkohol, myristyl alkohol, glycerín, sorbitol, stearylalkohol.
Kedy a ako urobiť ošetrenie vlasovej pokožky?
Existujú tri spôsoby ošetrenia pokožky. Všetko závisí od vašich preferencií a od produktu, ktorý používate. Ak napríklad používate domácu a prírodnú vlasovú vodu, ošetrenie môžete robiť tak často ako chcete. Táto zásada neplatí pre produkty kúpené v obchode. V tomto prípade sa stačí riadiť pokynmi uvedenými na obale. Ja osobne používam domáce prípravky a zvyčajne si ich aplikujem pred umývaním vlasov (vmasírujem si prípravok do vlasov, nechám 30 minút pôsobiť a potom si vlasy umyjem).
Alternatívou je používanie vlasovej kúry po umytí vlasov. Prípravok naneste do vlhkých, uterákom vysušených vlasov. Takéto ošetrenie je šetrnejšie. Vlasy nemusíte oplachovať.
Tretím spôsobom je nanášanie prípravku do suchých vlasov. Toto ochráni vaše vlasy pred poškodením a pomôže vyživiť pokožku hlavy. Navyše je vysoko pravdepodobné, že produkt nadvihne vlasy a zväčší ich objem. Môžete ho používať každý deň, pretože je to tiež výborný produkt na úpravu vlasov.
Ako dlho môžem produkt nechávať vo vlasoch? Kedy môžem očakávať viditeľné účinky?
Frekvencia ošetrovania vlasovej pokožky závisí na stave vašich vlasov. Určite vás neprekvapím, ak vám poviem, že čím viac sú vlasy poškodené, tým dlhšie by kúra mala trvať. Venujte svojim vlasom a ich potrebám pozornosť, pravidelne kontrolujte, či neuvidíte zlepšenie v kvalite. Vlasovú vodu som si zvykla nanášať pred umývaním, ráno, do suchých vlasov. Potom som frekvenciu používania znížila na raz týždenne, niekedy aj len na dvakrát do mesiaca.
Je tu ale jeden časový limit, na ktorý vás chcem upozorniť. Pamätajte, že vlasová kúra by nemala trvať kratšie ako 3-4 týždne. Tiež sa prosím nenechajte odradiť, ak po pár dňoch neuvidíte výrazné zlepšenie, prípravok sa musí používať pravidelne počas dlhšej doby, niekoľkodňové ošetrovanie určite neprinesie ohromujúce výsledky.
Najlepšie prípravky na ošetrovanie pokožky hlavy pre rýchlejší rast vlasov a podporu výživy
Už budem naozaj znieť ako pokazená platňa, ale opäť je to dosť individuálne. Prípravky na pokožku hlavy, ktoré sa vám osvedčia, závisia od typu a stavu vašich vlasov, ich pórovitosti, stupňa poškodenia atď. Niektoré vlasy sú spokojné s olejovou kúrou na poškodené vlasy, iní siahnu po bylinných prípravkoch a ďalší zase potrebujú pomoc s prebytočným mazom a mastnými vlasmi a preto používajú vlasovú vodu s jojobovým olejom alebo jantárom.
V prípade jemných a poškodených alebo farbených vlasov môže byť bylinná kúra na vlasovú pokožku nevhodná, pretože takéto produkty starostlivosti o vlasy poskytujú niekedy až príliš hlboké čistenie a môžu zanechávať vlasy matné a drsné. Preto by bolo výhodnejšie hľadať 2v1 produkty – kondicionéry a vlasové vody – ktoré zintenzívnia farbu vlasov. Je to napríklad harmančeková vlasová voda pre blondínky a kávové prípravky na ošetrenie tmavých vlasov.
Ste fanúšikom prípravkov na ošetrovanie pokožky hlavy? Ktoré produkty uprednostňujete: tie vyrobené doma alebo tie, ktoré kúpite v drogérii? Dajte mi vedieť a zanechajte komentár!